0

دستگاه تاریخ زن و انواع آن

تاریخ زن

در کارخانه ها و کارگاه های تولیدی مخصوصا کارخانه های تولید مواد غذایی، بعد از بسته بندی محصول، اطلاعات مهمی بر روی آن ها درج می شود. اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، سری ساخت و … جزء اطلاعات ضروری محسوب می شوند که مشتری قبل از خرید محصول به آن ها توجه می کند. برای درج این اطلاعات از دستگاهی به نام تاریخ زن استفاده می شود که انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها ویژگی مخصوص به خود را دارا هستند. در این مقاله به معرفی این دستگاه و انواع آن می پردازیم.

دستگاه تاریخ زن چیست؟

دستگاه تاریخ زن یک دستگاه پر مصرف در کارخانه ها و صنایع تولیدی محسوب می شود که اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، ترکیبات محصول و اطلاعاتی درباره محصول، بارکد و … را بر روی بسته بندی محصولات درج می نماید. دستگاه های تاریخ زن به دو شکل حرارتی و مکانیکی کار می کنند. این دستگاه می تواند عمل چاپ را بر روی بیشتر سطوح از جمله نفوذ پذیر و نفوذ ناپذیر، انجام دهد. عملیات چاپ توسط این دستگاه با دو روش نوار ریبون و جوهر جامد انجام می گیرد.

دستگاه تاریخ زن چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفتیم از این دستگاه برای چاپ بر روی سطوح نفوذ پذیر و نفوذ ناپذیر می توان استفاده کرد. سطوح نفوذ پذیر مانند پارچه، کاغذ، کارتن، مقوا و … سطوح نفوذ ناپذیر مانند فلز، پلاستیک، سلفون، شیشه و … از دستگاه تاریخ زن در صنایع مختلفی استفاده می شود و کاربرد آن گسترده می باشد که از آن ها می توان این صنایع را نام برد: صنایع غذایی و دارویی، آرایشی و بهداشتی، کارخانه های صنعتی، دام و طیور و …

انواع دستگاه تاریخ زن به طور کلی

در یک تقسیم بندی کلی می توان تمامی دستگاه های تاریخ زن را در دو دسته جای داد. شما باید ویژگی هر کدام را در نظر بگیرید و مطابق نیازتان، دستگاه تاریخ زن مناسب خود را تهیه نمایید. این دو دسته عبارتند از:

دستگاه تاریخ زن جوهری

دستگاه های تاریخ زن صنعتی که قدمت طولانی در زمینه چاپ اطلاعات محصولات را دارند، جزء دسته تاریخ زن های جوهری قرار می گیرند. همانطور که از نامش مشخص است، این دستگاه برای چاپ اطلاعات بر روی محصول نیاز به جوهر دارد. این دستگاه جوهر را بر روی محصول مورد نظر پخش می کند و با ایجاد حرارت بر روی آن، ماندگاری نوشته ها را بالا می برد.

دستگاه تاریخ زن لیزری

دسته دیگر از دستگاه های تاریخ زن، تاریخ زن لیزری نام دارد که به جای جوهر از لیزر برای حک شدن اطلاعات بر روی محصول استفاده می نماید. این دستگاه با سوزاندن و حکاکی با بیم لیز، بر روی بیشتر سطوح حکاکی می کند و اطلاعات را با ماندگاری بالایی بر روی محصول چاپ می نماید.

انواع دستگاه تاریخ زن از نگاهی دیگر

دستی

یکی از دستگاه های تاریخ زن که از تکنولوژی قدیمی برای چاپ اطلاعات بهره می گیرد، تاریخ زن دستی نام دارد. این دستگاه اطلاعات را به کمک ریبون بر روی محصول چاپ می کند. حروف و اعداد باید در محفظه دستگاه چیده شوند و در قسمت زیر دستگاه قرار گیرند. ریبون هم در محل مناسب خود نصب می شود و از زیر شابلون حروف و اعداد عبور می کند. بعد از آن که دستگاه گرم شد، با هر بار کشیدن دسته آن به سمت پایین اطلاعاتی که در شابلون چیده شده اند بر روی محصول چاپ می شود. در واقع می توان گفت که این دستگاه ترکیبی از فشار، حرارت و اثر ریبون بر روی محصول می تواند عملیات چاپ را انجام دهد.

نیمه اتوماتیک

عملکرد دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک مانند تاریخ زن دستی می باشد با این تفاوت که به جای اهرم با پدال کار می کند به این صورت که اپراتور با پا پدال را فشار می دهد و اعداد و حروف بر روی محصول چاپ می شوند.

زن اتوماتیک

این دستگاه به صورت حرارتی کار می کند و اطلاعات لازم به کمک جوهر بر روی محصول مورد نظر چاپ می شود. برای چاپ اطلاعات توسط این دستگاه، محصولات توسط نوار نقاله به سمت دستگاه تاریخ زن می روند و زمانی که در برابر دستگاه قرار میگیرند اطلاعاتی که از قبل در حافظه دستگاه ثبت شده است، بر روی محصولات چاپ می شود. برای کارخانه های صنعتی و تولیدی های بزرگ که تیراژ محصولات تولیدی آن ها بالا است بهتر است از این دستگاه استفاده شود. دستگاه تاریخ زن اتوماتیک در دو نوع رومیزی و غلطی در بازار وجود دارد.

رومیزی

دستگاه تاریخ زن رومیزی که جزء دستگاه های اتوماتیک محسوب می شود باید بر روی یک سطح با ارتفاع مناسب نصب شود. سیستم حرارتی و مکانیکی که این دستگاه دارد کار را آسان کرده است و نتیجه را زیبا و تمیز تحویل شما می دهد. این دستگاه می تواند اطلاعات را در سه سط و به دو زبان انگلیسی و فارسی بر روی محصول چاپ نماید و برای چاپ اطلاعات، باید محصول در زیر دستگاه تاریخ زن قرار بگیرد.

غلطکی

دستگاه تاریخ زن غلطی از محبوبیت خوبی در بین مصرف کنندگان برخوردار است زیرا دارای ویژگی های زیر می باشد:

  • سرعت چاپ با این دستگاه بالا است.
  • کار با دستگاه تاریخ زن غلطی آسان و راحت است.
  • این دستگاه قیمت مناسبی دارد.
  • نگه داری از آن هزینه کمی دارد و تعمیر آن آسان می باشد.
  • این دستگاه سه کاره است و دارای فرمان دستی، فرمان تایمری و پدالی برای انجام عملیات چاپ است.

رگباری

این دستگاه از جوهر جامد یا ریبون برای چاپ استفاده می کند و می تواند تا ۴ سطر اطلاعات را بر روی محصول چاپ نماید. این دستگاه عملیات چاپ را با سرعت و دقت بالایی انجام می دهد و می تواند بر روی سطوح پلاستیکی، کاغذ و مقوا، آلومینیومی، چرم و … اطلاعات را چاپ نماید. قبل از خرید دستگاه تاریخ زن باید نیاز خود را بررسی نمایید. طبق نیاز خود و بررسی های مالی می توانید دستگاه مناسبتان را خریداری نمایید به طور مثال اگر روزانه تعداد زیادی محصول تولید می کنید باید از دستگاهی برای تاریخ زنی بر روی آن ها استفاده کنید که توانایی پاسخگویی به نیاز شما را داشته باشد در این صورت است که کارایی و عمر دستگاه را افزایش می دهید و در هزینه های احتمالی نیز صرفه جویی خواهید کرد.